Apranax Nedir Ne İçin Kullanılır ve Yan Etkileri Nelerdir?

Apranax, mavi film kaplı oval tabletlerden oluşan 10 ve 20 tabletlik blister ambalajlarda sunulur.

Apranax, ağrı ve iltihaba etkili (NSAİ) ilaçlar grubundan ağrı kesici etkilere sahip bir ilaçtır.

Apranax Nedir?

El ve ayak eklemlerinde gelişen ağrılı bir hastalık olan romatoid artrit, çocukluk çağında başlayan ve hastaların büyük kısmında birkaç eklemde birden gelişen eklem iltihabı, özellikle omurgada gelişen romatoid artrit benzeri bir hastalık olan ankilozan spondilit ve proteinin parçalanmasındaki bir soruna bağlı olarak bağ dokusu ve eklem kıkırdağında gözlenen şiddetli ağrı (akut gut) gibi romatizmal hastalıkların tedavisinde iltihap giderici ve ağrı kesici olarak,

Burkulma, gerilme, ortopedik ve cerrahi ameliyatlarda ağrı kesici olarak,

Vücutta özellikle birbirine sürtünen organların arasında bulunan ve bunların aşınmalarına engel olan kesenin iltihabı, bir kası bir kemik veya diğer yapıya bağlayan dokunun iltihabı, eklemlerde bulunan bir zara ait iltihaplanma, bel ağrıları gibi kas-iskelet sistemi hastalıklarında ağrı kesici amaçla,

Akut ağrının başlangıç dönemi hariç ağrı tedavisinde,

Migren ağrıları ve akut migren krizi tedavisinde, sızı, şiddetli siyatik sinir ağrısı ve kas ağrısında,

Ağrılı diş problemleri, diş çekimi sonrası görülen ağrılarda ağrı kesici ev iltihap giderici olarak, kullanılır.

Apranax Adeti Keser mi?

Regl döneminde şiddetli ağrılarımız olabilir. Bu durumda ağrı kesici haplar kadınların kurtarıcısı olmaktadır. Regl öncesinde ve regl döneminde ağrı kesici kullanımı gerçekleşir. Sıkça kullanılanlardan birisi de Apranax ilacıdı’dır. Peki “Apranax adet keser mi?” ya da “Apranax adeti geciktirir mi?” bu konuyla ilgili yanıtları yazımızdan öğrenebileceksiniz.

“Apranax Ne İlacı?” öncelikle bu soruya şöyle yanıt verelim. Eklem ve kas ağrılarında ağrıyı kesmek için kullanılır. Apranax en çok Adet sancılarını yumuşatmak için ve ağrıyı kesmek için kullanılır. Bununla beraber diş ağrılarını ve migren ağrıları içinde kullanılır. İlacı adet ağrısı dışında kullandığınızda ilerleyen zamanlarda “Apranax Adeti Geciktirir mi?” sorusunu sorabilirsiniz. Çünkü bir çok kadında laç kullanımı sonrası adet düzensizliği yaşanabilmektedir. Kişiden kişiye değişen bu durumda Apranax kullandıktan sonra adet düzensizliği yaşabilirsiniz. Ayrıca adet düzensizliği öyle bir durumki bir çok şeyden etkilenebilir. Örneğin gebe kalma ihtimali, stres, hava değişimi, yoğun spor gibi bir çok sebebi vardır. Apranax ile ilgili bir diğer merak edilen soru ise  “Apranax Adet Kanamasını Keser mi?” adet kanaması kesilmesi sağlıklı bir durum söz konusu bile olamaz. Sonuç olarak dışarı atılması gereken bir kan ve bunun olması gerektir. Böyle bir sorununuz var ise Apranax adet kanamanızı kesmeyecektir. Apranax genelde kadınlarda adet sancılarında ve rahim içi araç uygulamasına bağlı ağrılarda ağrıyı kesmek amacıyla, kullanılan bir ilaçtır.  Apranax Adet Söktürücü olarak kullanılmaz.

Apranax Antibiyotik mi?

Apranax Naprosken sodyum içene ağrı kesici ve iltihap ağrılarını giderme amacıyla kullanılan ağrı kesici ilacıdır. Eklem ve kaslardaki iltihabı ve ağrıları ortadan tedavi etmeye yarayan doktor tarafından reçete edilen bir ilaçtır.

Apranax Reçetesiz Satılır mı?

Apranax reçete ile satılması ve doktor tarafından tavsiye edilmesi ardından kullanılması gereken bir ilaçtır. Belirtilen ağrılardan ve hastalıklardan birisini yaşıyorsanız doktorunuza başvurarak ilacı reçete ettirebilirsiniz.

Apranax Fort Kaç Saatte Bir Alınır?

Apranax’ın önerilen başlangıç dozu iki tablettir (550 mg), daha sonra 12 saatte 2 tablet (550 mg) veya 6-8 saatte bir (275 mg) tablet ile devam edilir. Başlangıç günlük toplam dozu 1375 mg’ı (5 tablet) ve daha sonra ise 4 tableti (1100 mg’ı) aşmamalıdır.

Apranax Fort Zararları

Tüm ilaçlar gibi Apranax’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Apranax’ı kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmesi halinde.
 • Kalp krizi (göğüs ağrısı), inme (kaslarda güçsüzlük, his kaybı, görme bozuklukları)

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Apranax’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Virüs kaynaklı menenjit (ateş, halsizlik, baş ve boyun ağrısı, ışığa dayanıksızlık)
 • Bazı kan hücrelerinin eksikliği ile meydana gelen kansızlık hastalığı, kandaki beyaz hücrelerin sayısının azalması, kanın pıhtılaşmasında rol alan trombosit sayısının azalması
 • Kandaki potasyum düzeyinin artması
 • Depresyon, uyku bozukluğu, uykusuzluk
 • Havale, zihinsel fonsiyonların zayıflaması
 • Görme sinirinin ödemli iltihabı
 • Duyma bozukluğu, kulak çınlaması, baş dönmesi
 • Yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı
 • Mide barsak rahatsızlıkları (hazımsızlık, kabızlık, ishal, bulantı, kusma)
 • Terleme, saç dökülmesi, cilt problemleri
 • Kas ağrısı ve kas zayıflığı
 • Kadınlarda kısırlık
 • Üşüme hissi, ateşlenme, keyifsizlik
 • Hepatit, sarılık (iştahsızlık, halsizlik, karaciğer fonksiyon testlerinde anormallikler)

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

 • Kansızlık
 • Baş dönmesi, rehavet hali, baş ağrısı, ışığa hassasiyet, dikkat bozukluğu
 • Görmede bulanıklık
 • Çarpıntı
 • Nefes darlığı
 • Midede ülser ve harabiyet, kusma, ishal, karın ağrısı, midede yanma, kabızlık
 • Kaşıntı, deri döküntüsü, ciltte lekelenme
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Ödem, susuzluk hissi

Bunlar Apranax’ın hafif yan etkileridir.

Bu belirtiler kendiliğinden geçmezse veya şiddetli/sıkıntı verici boyutlardaysa, doktorunuzla temas kurunuz.

Apranax Nasıl Kullanılır?

Tabletler çiğnenmeden yeterli miktarda sıvı, örneğin bir bardak su ile yutulmalıdır.

Yaşlılarda ilacın vücuttan uzaklaştırılması azalabileceğinden dozda dikkatli olunmalı, etkili en düşük doz kullanılmalıdır.

Böbrek fonksiyon testlerinizde sonuçlarınız uygun değilse Apranax kullanmayınız.

Karaciğer fonksiyonlarınızda bozukluklar varsa Apranax kullanırken dikkatli olunuz.

Eğer Apranax’un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Apranax’ı kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Apranax Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

Apranax Kullananlar İçin Tedavi Sonrası

Tedavi sonlandırıldığında herhangi bir sorun görülmesi beklenmez.

Apranax Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Apranax’un bileşenlerine, naproksen veya naproksen sodyum içeren ilaçlara karşı alerjiniz varsa ya da, asetilsalisilik asit veya diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar sizde astım sendromu, nezle ve burun boşluklarında iltihaplanma oluşturuyorsa kullanmayınız.

Daha önce kullandığınız ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlardan biri sizde mide-barsak kanamasına veya harabiyetine neden olduysa veya halen aktif veya tekrarlayan mide ve duodenum ülseriniz varsa, iki veya daha fazla kez, teşhis konmuş ülser veya kanama geçirdiyseniz kullanmayınız.

Şiddetli böbrek, karaciğer ya da kalp yetmezliğiniz varsa kullanmayınız.

Koroner arter bypass ameliyatından önce ve sonra kullanmayınız.

Hasta 2 yaşından küçükse kullanmayınız.

Apranax Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar grubundan herhangi biri ile birlikte kullanmaktan kaçınınız.

Tedavi sağlamak için gerekli en kısa sürede, etkili en düşük dozu kullanarak, istenmeyen etkileri en aza indirebilirsiniz.

Önceden geçirilmiş ciddi bir mide barsak rahatsızlığınız veya belirtiler varsa tedavinin herhangi bir anında ciddi olabilen kanama, ülser veya harabiyet gelişebilir. Ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar ile ortaya çıkan ciddi mide barsak rahatsızlıkların çoğu yaşlı ve özürlü hastalarda ortaya çıkmıştır. Bu nedenle ülser, kanama ve harabiyet gibi ciddi mide barsak rahatsızlığınız varsa doktorunuz tedaviye en düşük doz ile başlamanızı ve beraberinde koruyucu bazı ilaçlar (misoprostol veya proton pompa inhibitörleri) kullanmanızı önerecektir. Düşük doz asetilsalisilik asit veya mide barsak kanamasına neden olabilecek başka ilaçlarla kullanmanız gerektiğinde de koruyucu bir ilaç da almanız gerekecektir.

İltihaplı barsak hastalığınız (ülseratif kolit, Crohn hastalığı) varsa, rahatsızlıklarınızın şiddetini arttırabileceğinden, ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçları dikkatli kullanınız. Daha önce mide barsak zehirlenmesi geçirdiyseniz her türlü karın rahatsızlığı belirtisi halinde doktorunuza bildiriniz. Mide barsak kanaması veya ülserasyon halinde Apranax kullanmaya devam etmeyiniz.

Mide barsak hastalığınız varsa Apranax’ı mutlaka doktor kontrolünde kullanınız.

Diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar ile olduğu gibi mide barsak rahatsızlıklarının sıklığı ve şiddeti, Apranax dozu ve tedavi süresindeki artışla birlikte artabilir.

Ağızdan alınan doğum kontrol hapları, varfarin gibi kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar, asetilsalisilik asit gibi ülserasyon veya kanama riskini arttırabilen ilaçlarla kullanmanız gerekirse dikkatli olunuz.

Yaşlı hastalar, ciddi mide barsak kanaması ve harabiyeti sıklığının artması ihtimaline karşı en düşük dozda Apranax kullanmalıdır.

Derinin pul pul olup dökülmesi, mukoza harabiyeti veya deride gözlenen aşırı duyarlılık hallerinde Apranax kullanmaya devam etmeyiniz.

Alerji sonucu yüz ve boğazda şişme, bronşların daralması (astım) ve nezle gibi aşırı duyarlılık hallerinde dikkatli kullanınız. Astım veya alerjik hastalık ya da asetilsalisilik asit duyarlılığı olan hastalarda bronşlarda spazm oluşumu hızlanabilir.

Diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar ile olduğu, Apranax böbrek hastalığı olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Kan hacminde veya böbrek kan akımında azalmaya yol açan bir rahatsızlığınız, kalp yetmezliğiniz, karaciğer fonksiyonlarınızda bozukluk varsa dikkatli olunuz. Doktorunuz kullandığınız Apranax dozunu azaltacaktır.

Diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar ile olduğu, Apranax, karaciğer fonksiyon testinde bazı değerlerinizde yükselmelere neden olabilir. Sarılık ve hepatit dahil olmak üzere şiddetli karaciğer rahatsızlıklarına karşı dikkatli olunmalıdır.

Naproksen sodyum, kanınızda, pıhtılaşmada görev alan trombositlerin kümeleşmesini azaltarak kanama zamanını uzattığından pıhtılaşma rahatsızlığınız varsa, doktor kontrolü altında Apranax tedavisine devam ediniz. Apranax kullanırken, kanama riskiniz yüksekse veya kan pıhtılaşmasını önleyen bir ilaç kullanıyorsanız, kanama riskinde artış olabilir.

Apranax kullanırken görme bozukluğunuz gelişirse göz muayenesi yaptırınız.

Ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçların neden olduğu sıvı tutulması ve ödem oluşması riskine karşı yüksek tansiyonun probleminiz veya kalp yetmezliğiniz varsa Apranax kullanırken dikkatli olunuz.

Kontrol edilemeyen yüksek tansiyonunuz varsa, kalp yetersizliğine bağlı olarak solunum yetmezliği, ödem, karaciğerde büyüme ile belirgin bir hastalığınız varsa, kalbin yeterince kanlanmamasına bağlı bir hastalığınız varsa doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz. Doktorunuz Apranax ile tedaviniz sırasında bu rahatsızlıklarınızı göz önünde bulunduracaktır.

Kalp damar hastalığı riskiniz yüksek olduğu durumlarda (yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sigara kullanımı) doktorunuz, Apranax ile uzun süreli tedaviniz için bu rahatsızlıklarınızı göz önünde bulunduracaktır.

‘’Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.’’

Apranax ve Alkol Etkileşimi

Belirtilen ilaç ile birlikte tüketilmesi sakıncalı olan yiyecek ve içecekler nelerdir? Ne yemeli veya ne yememeliyiz?

Yemekler, Apranax ile etkileştiğinden yemeklerle birlikte almayınız.

Hiçbir ilacın alkol ile birlikte kullanılması tavsiye edilmez. Doktorunuza ve eczacınıza danışmadan, ilacınızın asla farklı bir bileşik ile etkileşime girmesine izin vermeyiniz. Lütfen doktorunuza danışmadan hareket etmeyiniz.

Doktor tarafından hepsi önerilmediği durumlarda, ilacın diğer ilaç ve maddelerle kullanımından sakınmak gerekiyor. Bunların başında alkol geliyor. Hemen hemen tüm ilaçlarda olduğu gibi ilaç alındığında alkol alınmaması gerekiyor. Alkol dışında; aspirin, kan sulandırıcılar, kanser tedavisi için kullanılan ilaçlar, yüksek tansiyon ve kalp problemleri ile ilgili ilaçlarla birlikte kullanmamaya özen göstermek gerekiyor. Bu nedenle sürekli ilaç kullanmak zorunda olanların doktora bunu hatırlatmaları gerekiyor.

Apranax alkol ile tüketirseniz mide kanama riski oluşabilir. Sindirim sistemini de yavaşlatabilir bu nedenle yan etkilerini daha şiddetli görebilirsiniz.

Apranax ile alkol tüketilmemelidir. Eğer tüketirseniz derhal acil müdahaleye başvurunuz. Apranax ile alkol tüketirseniz Çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Apranax Alkol ile olan etkileşimi tehlikeli olabilir. Lütfen alkol ile birlikte ne kadar hafif olursa olsun, hangi ilaç olursa olsun doktorunuza danışmadan hareket etmeyiniz.

Apranax ile alkol alınabilir mi sorusunun cevabını hekiminize danışınız. Hiçbir ilaçla birlikte alkol alınması tavsiye edilmez!

Alkol alındıktan sonra Apranax içilir mi sorusunun net bir cevabı olmasa da Alkol alındıktan sonra hiç bir ilacın içilmesi tavsiye edilmez, eğer alkol alındıktan sonra Apranax içerseniz baş dönmesi ve sersemlik yaşayabilirsiniz. Apranax ve alkol kullanımı sizin için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Apranax 200 mg etanol içerir. Bu da 5 ml biraya veya 2.08 ml şaraba eş değerdir. Bu nedenle alkol bağımlılığı olanlar, hamile veya emziren kadınlar, karaciğer hastalığı olanlar ya da epilepsi hastaları kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar. Apranax ile alkol etkileşimi ciddi sonular oluşturabilir.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Apranax Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hastaya sağlayacağı yararlar ve getireceği risklerin gayet iyi bir şekilde değerlendirilmesini

gerektirir. Bu nedenle çok gerekmedikçe ilaç hamilelikte kullanılmamalıdır.

Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Apranax Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Naproksen sodyum, anne sütüne geçeceğinden emziren annelere verilmemelidir.

Apranax Etken Maddesi Nedir?

Apranax bir tablette 8.2 mg indigo mavisi ve titan dioksit içermektedir. Alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Apranax Kullanılır mı?

Antiasid ilaçlar veya kolestiramin ile birlikte alırsanız Apranax’ın etkisi gecikebilir. Yemeklerle birlikte alınması etkinin azalmasına neden olabilir.

Naproksen sodyum, kanda, albumin olarak adlandırılan bir proteine bağlanır. Kumarin tipi kanda pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar, sülfonilüreler, hidantoinler, diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili (NSAİ) ilaçlar ve asetilsalisilik asit gibi albumine bağlanan diğer ilaçlarla etkileşebileceğinden doktorunuz Apranax dozunu ayarlayacaktır. Naproksen sodyum, trombosit olarak adlandırılan ve biraraya gelerek kanın pıhtılaşmasında rol alan hücrelerin aktivitesini azaltarak pıhtılaşmayı geciktirebilir.

Probenesid ile birlikte kullanılması, naproksen sodyumun daha kısa sürede daha yüksek etki göstermesine neden olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Metotreksat ile birlikte kullandığınızda dikkatli olunuz. Naproksen sodyum, metotreksatın vücuttan atılımını azaltabilir ve metotreksatın yan etkilerinin görülmesine neden olabilir.

Siklosporinlerle birlikte kullanılırsa böbreklerde zararlı etkilere neden olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Naproksen sodyum, mifepristonun etkisini azaltacağından, mifepriston kullandıktan sonra 812 gün boyunca naproksen sodyum kullanmayınız.

Yüksek tansiyon tedavisi için kullanılan beta blokörlerin etkisini azaltabilir. Naproksen sodyum ve diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların etkisini azaltabilir ve ACE inhibitörlerinin böbrek hasarı riskini arttırabilir.

Ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar, takrolimus ile birlikte kullanılırsa böbrek hasarı riskini arttırabilirler.

Apranax ve ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçların birlikte uygulanması önerilmemektedir.

Diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlarda olduğu gibi doğum kontrol ilaçları ile birlikte uygulandığında, mide barsak sisteminde ülser ve kanama riskinden dolayı dikkatli olunmalıdır.

Bu ifadelerin belirli bir süre önce kullanılmış veya gelecekte bir zaman kullanılacak ürünlere de uygulanabileceğini lütfen not ediniz.

Araç ve makina kullanımı
Apranax kullanımı ile birlikte bazı hastalarda sersemlik, baş dönmesi, uykusuzluk hali ya da depresyon olabilir. Eğer sizde de bu ve benzeri istenmeyen etkiler meydana gelirse, dikkat gerektiren aktiviteleri yaparken dikkatli olunuz

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.