Airpack Mcg-400 Nedir ve Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri ve Prospektüsü

Airpack inhalasyon yoluyla kullanılan bir ilaçtır. İki farklı aktif madde olan formoterol fumarat dihidrat ve budesonidi tek bir inhalatör içinde içerir. AİRPACK, 60 dozluk inhaler blister içeren Alü/Alü blister ambalajlarda bulunur.

Budesonid ‘kortikosteroid’ olarak adlandırılan bir grup ilaca dahildir. Akciğerlerinizdeki şişme ve iltihaplanmayı azaltarak ve önleyerek etki gösterir.

Formoterol fumarat dihidrat “uzun etkili beta-agonistler” veya “bronkodilatörler” olarak adlandırılan ilaçlar grubuna dahildir. Solunum yollarınızdaki kasların gevşemesini sağlamak suretiyle etki gösterir. Bu sizin daha kolay nefes almanızı sağlar.

Doktorunuz size bu ilacı astım veya amfizem (akciğerlerin, hava peteklerinin çeperlerinin hasara uğraması nedeniyle anormal olarak genişlemesi)-kronik bronşit (bronşların iç yüzeyini örten mukozanın kronik iltihabı) tedavisi için reçete etmiştir.

Astım

Airpack, astım semptomlarının düzeltilmesi ve kontrol altına alınması amacıyla kullanılır. Astım hastalığının basamaklı tedavisinde 3. basamaktan itibaren kullanılır.

Doktorunuz astım için size iki astım inhalatörü reçete edecektir: AİRPACK ve ayrıca bir ‘rahatlatıcı inhalatör’.

Airpack’i her gün kullanınız. Bu sayede astım belirtilerinin ortaya çıkması engellenir.

‘Rahatlatıcı inhalatörü’ ise astım belirtileri ortaya çıktığında, tekrar nefes almayı kolaylaştırmak için kullanınız.

Airpack’i rahatlatıcı inhalatör olarak kullanmayınız. AmfizemKronik bronşit:

Airpack yetişkinlerde orta ve ağır amfizem-kronik bronşit belirtilerinin iyileştirilmesinde kullanılabilir. Amfizem-Kronik bronşit çoğunlukla sigara içmenin yol açtığı, solunum yollarının akciğerlerdeki uzun süreli bir hastalığıdır.

Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Airpack’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Airpack’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Tüm ilaçlar gibi Airpack’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Airpack yan etkilere neden olabilir, ancak bunlar herkeste oluşmaz.

Aşağıdakilerden biri olursa Airpack’i kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Yüzünüzde, özellikle ağzınızın etrafında (dil ve/veya boğaz ve/veya yutma güçlüğü) şişme veya nefes alma güçlüğü ile birlikte döküntü (anjiyoödem) ve/veya ani bayılma hissi. Bunun olması alerjiniz olabileceğini gösterir.
 • İlacınızı inhale ettikten sonra ani hırıltı.
 • Bronkospazm (solunum yollarındaki kasların kasılarak hırıltıya neden olması). Hırıltı AİRPACK kullandıktan hemen sonra gelişirse Airpack kullanımını kesip derhal doktorunuzla konuşunuz.
 • Göğüste ağrı veya daralma (angina pectoris)

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Kan basıncında değişmeler
 • Kan şekeri (glikoz) seviyesinde artış
 • Hızlı kalp atışı
 • Kemik mineral yoğunluğunda değişiklikler (kemiklerin incelmesi)
 • Katarakt (gözdeki lensin bulutlanması)
 • Glokom (gözdeki basıncın artması)
 • Çocuk ve adolesanlarda büyüme hızında azalma
 • Böbreküstü bezlerine etki (böbreğin yanındaki küçük bir bez)

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

 • Palpitasyonlar (kalp çarpıntınızı hissetmeniz), titreme veya sallanma. Bu etkiler görülürse bunlar genellikle hafif yan etkilerdir ve Airpack kullanmaya devam ettikçe ortadan kalkar.
 • Ağızda pamukçuk (bir mantar iltihabı). Airpack’i kullandıktan sonra ağzınızı su ile durulamanız halinde görülme ihtimali daha azdır.
 • Hafif boğaz ağrısı, öksürük ve ses boğuklaşması
 • Baş ağrısı
 • Yorgun, sinirli veya heyecanlı hissetmek
 • Uyku bozuklukları
 • Sersemlik hissi
 • Bulantı (hasta veya kusma hissi)
 • Ciltte morarmalar
 • Kas krampları
 • Deri döküntüsü, kaşıntı
 • Kan potasyum seviyesinde düşme
 • Düzensiz kalp atışı
 • Depresyon
 • Özellikle çocuklarda davranış bozuklukları
 • Ağızda hoş olmayan tat hissedilmesi gibi tat alma bozukluğu

Bunlar Airpack’in hafif yan etkileridir.

Bu etkilerin inhale kortikosteroidlerle görülme ihtimali kortikosteroid tabletlere oranla daha düşüktür.

Eğer yan etkilerden herhangi biri ciddileşirse veya bu talimatta bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız lütfen doktor veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Airpack Nasıl Kullanılır?

Airpack’i her zaman doktor, hemşire veya eczacınızın tam olarak tarif ettiği şekilde kullanınız. Emin değilseniz bu kişilerden birine danışınız.

Airpack’i düzenli olarak, o anda astım veya amfızem-kronik bronşit belirtileriniz yoksa bile her gün kullanmaya devam etmeniz önemlidir.

Airpack’i astım için kullanıyorsanız doktorunuz astım belirtilerinizi düzenli olarak kontrol etmek isteyecektir.

Astım veya amfizem-kronik bronşit belirtileriniz hakkında önemli bilgi

Eğer Airpack kullanırken nefessiz kalırsanız veya hırıltı olursa, Airpack’i kullanmaya devam etmeli ancak, ek tedaviye ihtiyacınız olabileceğinden mümkün olduğunca çabuk doktorunuza görünmelisiniz.

Aşağıdakilerden birini fark ederseniz DERHAL doktorunuza başvurunuz: -Nefes almanız kötüleşirse veya gece sık sık astım belirtileriyle uyanırsanız -Sabahları göğsünüzde baskı hissetmeye başlarsanız veya göğsünüzdeki baskı her zamankinden daha uzun sürüyorsa

Bu belirtiler astım veya amfizem-kronik bronşitinizin tam olarak kontrol edilmediği anlamına gelebilir ve derhal başka veya ek tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Astım

Airpack’i her gün kullanınız. Bu sayede astım belirtilerinin ortaya çıkması engellenir.

Erişkinler (18 yaş ve üzeri):

Doz genellikle günde iki kez, 1 inhalasyondur.

Doktorunuz dozu günde iki kez, 2 inhalasyona çıkarabilir.

Eğer hastalık belirtileriniz iyi kontrol edilirse, doktorunuz ilacınızı günde bir kereye indirebilir.

Doktorunuz (veya astım hemşireniz) astımınızla baş etmeniz için size yardımcı olacaktır. Bu ilacın dozunu astımınızı kontrol altında tutmak için gerekli en düşük doza ayarlayacaklardır. Ancak, öncelikle doktorunuz (veya astım hemşireniz) ile konuşmadan doz ayarlamasına gitmeyiniz.

Rahatlatıcı inhalatör’ü astım belirtileri ortaya çıktığında kullanınız. İhtiyaç halinde kullanabilmeniz için ‘rahatlatıcı inhalatör’ünüzü daima yanınızda bulundurunuz. Astım belirtilerini ortadan kaldırmak için Airpack’i değil ‘rahatlatıcı inhalatör’ünüzü kullanınız.

Amfizem-Kronik bronşit:

Sadece yetişkinlerde kullanılmalıdır (18 yaş ve üzeri) -Önerilen doz günde iki kez 1 inhalasyondur.

Airpack, ağız yoluyla inhalasyon şeklinde kullanılır. İnhalasyondan sonra ağız su ile durulanmalıdır.

İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlere ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes alınması önemlidir.

İnhalasyon cihazının kullanımı doktor veya eczacı tarafından hastaya gösterilmelidir. İnhalasyon cihazı kullanma talimatı için bakınız ekli talimat.

Özel Kullanım Durumları

Böbrek yetmezliği ile ilgili özel kullanımı yoktur.

Karaciğer yetmezliği:

Karaciğer yetmezliği olanlarda sistemik yararlanımı artabilir.

Tedavi kesileceği zaman dozun giderek azaltılması önerilmektedir. Tedavi, birden kesilmemelidir. Astım ve amfizem-kronik bronşitin ani ve giderek kötüleşmesi hayatı tehdit eden bir durumdur, acil olarak doktor kontrolüne alınmanız gerekir. Rahatlatıcı inhaler ilacınızı her zaman yanınızda bulundurmalısınız.

Hastalık belirtileri olmasa bile Airpack idame dozunu doktorun önerdiği şekilde hergün almalısınız.

Astım belirtileri kontrol altına alındıktan sonra, doktorunuz Airpack dozunu yavaş yavaş azaltabilir.

İlaç başlandıktan sonra ilk üç ay doktorunuz sizi yakından takip edecektir. Airpack ile tedavi sırasında, astımla ilişkili yan etkiler ve alevlenmeler görülebilir. Böyle bir durumda Airpack ile tedaviye devam etmeniz, fakat ilaca başlandıktan sonra astım belirtileri kontrol altına alınamazsa veya kötüleşirse tıbbi destek almanız gerekir.

İnhaler steroidin kombine edildiği ileri yaş hastalarda, pnömoni riski artabilmektedir. Amfızem-kronik bronşitte yüksek doz kullanımının avantaj sağladığına ilişkin klinik kanıtlar yetersizdir.

Eğer ilacın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Airpack’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız, derhal bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Airpack’i kullanmanız gerekenden fazla kullandığınızda en sıklıkla oluşabilecek belirtiler titreme, baş ağrısı veya kalbinizin hızlı çarpmasıdır.

Eğer Airpack dozunu almayı unutursanız:

Eğer almanız gereken bir Airpack dozunu almayı unutursanız, hatırlar hatırlamaz dozunuzu alınız. Ancak neredeyse bir sonraki doz zamanı gelmişse, unutulan dozu atlayınız. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Airpack Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Budesonid, formoterol veya içerisindeki diğer madde olan laktoza (düşük miktarlarda süt proteinleri içerir) karşı alerjiniz (aşırı duyarlılığınız) varsa kullanmayınız.

Airpack Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Aşağıdakilerden biri sizin için geçerliyse Airpacki kullanmaya başlamadan önce doktor veya eczacınıza danışınız:

Diyabetiniz (şeker hastalığı) varsa

Akciğerinizde iltihaplanma (enfeksiyon) varsa.

Yüksek tansiyonunuz varsa veya bugüne kadar kalp sağlığınızla ilgili bir problem yaşadıysanız (düzensiz kalp atışı dahil, çok hızlı bir nabız, atar damarlarda daralma veya kalp yetmezliği).

Tiroid veya böbreküstü bezlerinizle ilgili problemleriniz varsa.

Kan potasyum düzeyiniz düşükse

Ağır karaciğer rahatsızlığınız varsa

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Kullanılır mı?

ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız ilacı kullanmadan önce doktorunuzla konuşunuz. Doktorunuz aksini söylemedikçe ilacı kullanmayınız.

Airpack kullandığınız dönemde hamile kalırsanız, ilacı kullanmayı bırakmayınız, ancak derhal doktorunuzla irtibata geçiniz.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Kullanılabilir mi?

Airpack kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Araç ve makina kullanımı

İlacın araç veya makine kullanma yeteneğinizi etkilemesi beklenmez.

Airpack Etken Maddesi Nedir?

Bu ilacın içerisinde laktoz bulunmaktadır. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Yardımcı madde laktoz, alerjik tepkilere neden olabilecek, düşük miktarlarda süt proteinleri içerir.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

Bitkisel ilaçlar ve reçetesiz satılan ilaçlar da dahil, başka ilaçlar kullanıyorsanız veya son

zamanlarda kullandıysanız lütfen doktor veya eczacınıza söyleyiniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanmakta iseniz doktor veya eczacınıza söyleyiniz:

Beta blokör ilaçlar (yüksek tansiyonun tedavisi için kullanılan atenolol veya propanolol gibi), göz damlaları dahil (glokom tedavisinde kullanılan timolol gibi)

Hızlı ve düzensiz kalp atışları için kullanılan ilaçlar (kinidin gibi)

Çoğunlukla kalp yetmezliğinin tedavisinde kullanılan digoksin gibi ilaçlar

Diüretikler (furosemid gibi). Bunlar yüksek tansiyonun tedavisinde kullanılır.

Ağızdan alınan steroid ilaçlar (prednizolon gibi)

Ksantin ilaçları (teofilin veya aminofilin). Bunlar genelde astım ve KOAH tedavisinde kullanılır.

Diğer bronkodilatörler (salbutamol gibi)

Trisiklik antidepresanlar (amitriptilin gibi)

Mono-Amin Oksidaz İnhibitörleri, MAOI olarak da bilinir (fenelzin gibi)

Fenotiyazin ilaçları (klorpromazin ve proklorperazin gibi)

HIV enfeksiyonunun tedavisinde kullanılan ‘proteaz inhibitörleri’ olarak adlandırılan ilaçlar (ritonavir)

Mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan ilaçlar (itrakonazol ve ketokonazol gibi)

Parkinson hastalığında kullanılan ilaçlar (leva-dopa gibi)

Tiroid ilaçları (levo-tiroksin gibi)

Eğer yukarıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse veya emin değilseniz, Airpack kullanmadan önce doktor veya eczacınıza danışınız.

Ayrıca ameliyat veya diş tedavisi için genel anestezi alacaksanız doktor veya eczacınıza söyleyiniz.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.